Gdańsk Westerplatte

Gdańsk Westerplatte to na pewno wszystkim znana część miasta! Każdy, kto choć trochę zna historię Polski wie, że to właśnie tutaj najprawdopodobniej padły pierwsze strzały w czasie II Wojny Światowej 1 września o godz. 4.45.

Westerplatte to półwysep, który administracyjnie należy do dzielnicy Przeróbka. Graniczy od południa z Wisłoujściem i Portem Północnym, a przez Martwą Wisłę z dzielnicą Nowy Port. Nazwa Westerplatte pochodzi z języka niemieckiego – „wester” to zachodni, a „platte” to płyta. Oznacza więc nic innego jak zachodnią wyspę.

25 sierpnia 1939 roku do Gdańska z wizytą kurtuazyjną przybył niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. 1 września o godz. 4.45 padły pierwsze strzały, które rozpoczęły II WŚ. Mimo małej załogi – na miejscu stacjonowało ok 200 żołnierzy – oraz niewielkich zapasów zbrojnych oddział pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego podjął obronę Westerplatte.

Według planów Westerplatte miało szansę bronić się przez 6 godzin. W rzeczywistości obrona trwała aż 7 dni.

Co roku 1 września o godz. 4.45 pod pomnikiem Obrońców Westerplatte odbywają się uroczystości upamiętniające obronę Westeplatte oraz wszystkich poległych w walce.

W ciągu kilku ostatnich dni sierpnia w Gdańsku można również spotkać wielu harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego, którzy biorą udział w zlocie drużyn, którego tradycje związane są z Westerplatte. W tym roku zlot odbędzie się po raz 31.

W 1966 roku na terenie półwyspu został odsłonięty Pomnik Obrońców Wybrzeża mający upamiętnić te wydarzenia. Autorami projektu pomnika, wybranego spośród 63 innych, są: Adam Haupt, Franciszek Duszeńko, Henryk Kitowski. Kształt bryły pomnika przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. Siedem zniczy u stóp pomnika odnosi się do siedmiu ciężkich dni obrony Westerplatte.

Oprócz Pomnika Obrońców Westerplatte, który stał się ogromnym symbolem, na półwyspie można również odwiedzić Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte, Wartownie nr 1 i 3, Placówkę Fort, schron oraz wieżę obserwacyjną, czołg T-34, a także wiele innych. Na mocy Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 sierpnia 2003 roku uznane zostały za pomnik historii: „Pole Bitwy na Westerplatte”. Powstał również szlak turystyczny Westerplatte.

Dojazd na półwysep: 
– linią autobusową 106 z Dworca Głównego;
promem z Gdańska, Sopotu lub Gdynii;