NOCLEGI GDAŃSK 2024

Gdańsk Westerplatte

Westerplatte Atrakcje Gdańsk AgaTomDom Noclegi Tanio

Gdańsk Westerplatte

Gdańsk Westerplatte to na pewno wszystkim znana część miasta! Każdy, kto choć trochę zna historię Polski wie, że to właśnie tutaj najprawdopodobniej padły pierwsze strzały w czasie II Wojny Światowej 1 września o godz. 4.45.

Westerplatte to półwysep, który administracyjnie należy do dzielnicy Przeróbka. Graniczy od południa z Wisłoujściem i Portem Północnym, a przez Martwą Wisłę z dzielnicą Nowy Port. Nazwa Westerplatte pochodzi z języka niemieckiego – „wester” to zachodni, a „platte” to płyta. Oznacza więc nic innego jak zachodnią wyspę.

25 sierpnia 1939 roku do Gdańska z wizytą kurtuazyjną przybył niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. 1 września o godz. 4.45 padły pierwsze strzały, które rozpoczęły II WŚ. Mimo małej załogi – na miejscu stacjonowało ok 200 żołnierzy – oraz niewielkich zapasów zbrojnych oddział pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego podjął obronę Westerplatte.

Według planów Westerplatte miało szansę bronić się przez 6 godzin. W rzeczywistości obrona trwała aż 7 dni.

Co roku 1 września o godz. 4.45 pod pomnikiem Obrońców Westerplatte odbywają się uroczystości upamiętniające obronę Westeplatte oraz wszystkich poległych w walce.

W ciągu kilku ostatnich dni sierpnia w Gdańsku można również spotkać wielu harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego, którzy biorą udział w zlocie drużyn, którego tradycje związane są z Westerplatte. W tym roku zlot odbędzie się po raz 31.

W 1966 roku na terenie półwyspu został odsłonięty Pomnik Obrońców Wybrzeża mający upamiętnić te wydarzenia. Autorami projektu pomnika, wybranego spośród 63 innych, są: Adam Haupt, Franciszek Duszeńko, Henryk Kitowski. Kształt bryły pomnika przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. Siedem zniczy u stóp pomnika odnosi się do siedmiu ciężkich dni obrony Westerplatte.

Oprócz Pomnika Obrońców Westerplatte, który stał się ogromnym symbolem, na półwyspie można również odwiedzić Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte, Wartownie nr 1 i 3, Placówkę Fort, schron oraz wieżę obserwacyjną, czołg T-34, a także wiele innych. Na mocy Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 sierpnia 2003 roku uznane zostały za pomnik historii: „Pole Bitwy na Westerplatte”. Powstał również szlak turystyczny Westerplatte.

Dojazd na półwysep: 
– linią autobusową 106 z Dworca Głównego;
promem z Gdańska, Sopotu lub Gdynii;